زاماک چیست؟

زاماک چیست؟

 

زاماک چیست؟

زاماک به نام سرب خشک نیز در بازار یراق آلات مطرح است ولی این اصطلاح غلط است .

زاماک آلیاژ یا ترکیب روی، منگنز، آلومینیوم و مس میباشد

اما سرب خشک ترکیبی است از سرب با آنتیموان است

 

زاماک نوع ۳ به کار برده شده در محصولات تک پاییزان حدوداً ۹۵ % از روی ، ۴ % آلومینیوم ، حدود ۱ % مس و مقداری منگنز تشکیل شده است.

دمای ذوب زاماک حدود ۴۵۰ درجه سانتی گراد است و تهیه این آلیاژ نیز در کوره های شعله ای و الکتریکی انجام می شود.

خصوصیات زاماک نوع ۳ تک پاییزان:

خواص مکانیکی زاماک به کار برده شده در محصولات تک پاییزان مطابق با استانداردهای اروپایی است و مقاومت به اکسیداسیون آن در آزمایشگاهها تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد خوب گزارش شد.

سختی آن شاید از بعضی برنجها هم بالاتر باشد (سختی زاماک ۸۵ برینل Brinell است، در قالبهای دایمی به ۱۲۰ برینل هم می رسد که سختی اش نزدیک فولاد ساختمانی می باشد.

چقرمگی آن واقعا چشمگیر است، نمونه ای از این زاماک را تحت کشش قرار داده ایم و نشان می دهد که چقرمگی اش فوق العاده بالا است .

(چقرمگی در علم مواد و متالوژی: منظور از چِقِرمِگی به صورت مقاومت ماده در برابر شکست در صورت قرار گرفتن در معرض تنش تعریف می‌شود یعنی توانایی یک ماده در جذب انرژی و تغییر شکل خمیری قبل از وقوع شکست. تعریف دیگری برای چقرمگی مواد، میزان انرژی به ازای حجم واحدی است که ماده می‌تواند قبل از شکستن جذب کند.)

وزن مخصوص این آلیاژ سنگین می باشد.

زاماک با توجه به نقطه ذوب پایین و سیالیت مناسب و انقباض از نوع متمرکز، یک آلیاژ مناسبی برای ریختگری است.
با توجه به اینکه زاماک از دامنه انجماد بسیار کوتاهی برخوردار است از این رو تمایل شدید به انجماد پوسته ای باعث می گردد که از آنها در ریخته گری های مجوف (پوک، توخالی) و پیستونی نیز استفاده شود.
برای زاماک خطرناک ترین عنصر سرب و آهن می باشد چون نقطه ذوب سرب پایین تر از زاماک می باشد و در فلز روی انحلال ندارد در نتیجه باعث شکست گرم میشود و خواص قطعه به شدت پایین می آید آهن نیز با آلومینیوم می تواند تولید FeAI بکند و حداکثر حلالیت آهن در روی ۲۰% می باشد هیچگاه نمی توان از آهن به عنوان ریز کننده استفاده مطلوب نمود.
 

بسته به نوع مواد اولیه زاماک آلومینیوم برنج ورق فولاد مبارکه و مواد اولیه اروپایی  جهت پروسه آبکاری و دکوراتیو محصولات و استحکام و دوام کلیه دستگیره ها و مقاومت در برابر رطوبت درجه بالا باعث شده است بتوانیم تمامی محصولات را تحت پوشش گارانتی ۵ ساله بدون قید و شرط قرار دهیم.

 همچنین فرایند تولید این شرکت  اعم از #دایکاست , #پرسکاری , #آبکاری , #رنگ استاتیک , #پولیش کاری , #قالب سازی , #مونتاژ و #بسته بندی در #کارخانه با ماشین آلات روز دنیا و جوانان و مهندسین مجرب کشور عزیزمان انجام می پذیرد.

کاربرد زاماک در قطعاتی است که تحت فشار هستند مانند دستگیره درب ساختمانی، اتومبیل ها و غیره . همچنین با توجه به زیبایی زاماک کاربرد اش بیشتر در قطعات تزئینی مثل اسباب بازی ها نیز می باشد.

تک پاییزان

TakPaeizan@

۰۲۱۶۶۹۸۹۸۰۸

۰۹۱۲۸۸۹۹۱۶۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *