اجزای تشکیل دهنده دستگیره

اجزای تشکیل دهنده دستگیره

دستگیره درب تک پاییزان :

انتخاب دستگیره مناسب برای درب و پنجره، باعث افزایش طول عمر درب و پنجره و حتی قفل و سیلندر آن می‌شود. نصب دستگیره‌های بلندتر باعث می‌شود که فشار کمتری به قفل وارد شود. همچنین دستگیره هایی که دارای اهرم توپُر و از جنس زاماک هستند، از کیفیت بالاتری برخوردارند.

مورد دیگری که در انتخاب دستگیره اهمیت دارد، ضخامت صفحه اصلی دستگیره است. همچنین ماشین‌کاری اتصال اهرم به صفحه اصلی باعث آسان‌تر شدن نحوه حرکت آن می‌شود. علاوه بر این‌ها، کیفیت آلیاژ استفاده شده در ساخت شفت چهار پهلو به کارکرد بهتر و طولانی‌تر دستگیره‌ها کمک می‌کند.

در صورتی که فنر جنس مناسبی نداشته باشد، عملکرد اهرم در زاویه قائم تغییر می‌کند. آخرین موردی که درباره دستگیره‌ها باید به آن توجه کرد، زوار جای پیچ است. این مورد حتما باید استحکام و مقاومت کافی و بالایی در برابر شکستگی و خرد شدن داشته باشد.

امروزه انواع مختلفی از دستگیره ها در سایز های مختلف و مدل های متنوع در بازار موجود است که ساختمان داخلی آنها با یکدیگر تفاوت زیادی ندارند. ساختمان داخلی این وسایل پیچیدگی زیادی ندارند و از ساختار ساده ای برخوردار هستند معمولا هر دستگیره درب یک اهرم ثابت دارد که سایر قطعات بر روی آن قرار گرفته و سپس به کمک میله انتقال نیرو به دستگیره دوم متصل شده و باهم عمل باز و بسته کردن درب را انجام میدهند.

قاب اصلی یا بدنه دستگیره که معمولا ما آن را بر روی درب مشاهده میکنیم نیز یکی از قطعات اصلی میباشد که به همراه اهرم دستگیره تنها قطعاتی هستند که آنها را بر روی درب مشاهده میکنیم و سایر قطعات دستگیره که شامل فنر ،واشر ،نگه دارنده فنر ،خار ،میله انتقال نیرو میباشد که در داخل و در بین دو دستگیره قرارمیگیرند و باهم ساختمان داخلی دستگیره را تشکیل میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *