درب راست یا چپ

درب راست یا چپ

برخی بر این باورند که در باید در باشد، دیگر چه فرقی میکند چگونه باشد مثلا از کدام سو باز شود. ولی موضوع درب خانه به این سادگی نیست.

 

اغلب درهای داخلی در خانه ها درهای لولایی هستند که از یک طرف توسط لولا به چهارچوب یا قاب متصل می شون و تنها از یک جهت روی لولا می چرخند. محور چرخش این درها عمود ی است.

گاهی باید ابعاد و نحوه بازشو را برای سازنده اعلام کنید در این موقع است که باید بدانیم چرا به یک درب راست بازشو یا چپ باز شو میگویند .

به طورکلی درهای داخلی نباید به سمت راهرو یا هال ورودی باز شوند بنابراین برای انتخاب جهت بازشدن به این نکته توجه کنید.

 

راست یا چپ مساله این است!

درها از نظر جهت باز شدن به دو گونه راست بازشو و چپ بازشو تقسیم می شوند.

جهت باز شدن در به موقعیت آن و جای قرارگیری دستگیره و لولاهای آن بستگی دارد. زمانی که در به سمت شما باز می شود هر سمتی که دستگیره قرار بگیرد چپ یا راست بازشو بودن در را مشخص می کند.

قانونی دربین نجاران و درب سازان از قدیم وجود دارد که در همه جهان این روش مرسوم است، و آن این است که وقتی درب به سمت شما باز میشود و اگر دستگیره دردست راست شما باشد آن درب راست و اگر دستگیره درب دردست چپ باشد آن درب چپ بازشو است .

حال اگر درب دستگیره ندارد وقتی درب را باز میکنید و شما پشت درب هستید لولا در هر جهت دیده شود آن درب به همان جهت بازشو دارد . پس میتوانیم به سازنده  درب بگوییم مثلا درب اتاقی به ابعاد ۸۰ در ۱۹۰ سانت راست بازشو  و او با اطمینان خاطر لولا و جای قفل را اجرا میکند .

البته امروزه با روی کار آمدن انواع مختلف درب اتوماتیک، مشکل جهت باز شدن درب ها رو به کاهش می باشد. دربهای اتوماتیک به زودی به داخل خانه ها نیز راه می یابد.

نحوه اندازه گیری درب

درون چارچوب دو پله وجود دارد که به آن قابلمه میگویند، از جایی که پیچ لولا نصب میشود متراژ بصورت تراز زده می شود، یعنی تو دهنه چارچوب و سازنده درب باید درز را کم و قابلمه (لبه) را اضافه کند .

سخت افزارهای درهای داخلی

درب بدون سخت افزار، تنها تخته ای چوب، فلز یا شیشه است اما سخت افزارها هویت و کاربری در را تشکیل می دهند. سخت افزار درهای داخلی شامل قفل، لولا، دستگیره، ضربه گیر و جک های آرام بند می شوند که در انتخاب هر یک علاوه بر زیبایی باید به عملکرد و کاربری آن نیز توجه کرد.

info@takpaeizan.com

۰۲۱۶۶۹۸۹۸۰۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *